Svjetski dan planete Zemlji kao međunarodni dan obilježava se 22. aprila svake godine.
Planeta Zemlja, treća je do Sunca u sklopu Sunčevog sistema i stara je 4,5 milijardi godina. Ima predivnu zelenu i plavu boju (mnogo vode) kao znak onog najvažnijeg, a to jeste života na sebi!
Planeta Zemlja je jedina poznata planeta na kojoj postoji život!
Zemlja je naš dom, naša planeta koja nam pruža neophodne resurse za opstanak i život. Bez Zemlje, ne bismo imali mjesto za stanovanje, hranu koju jedemo, vodu koju pijemo ili vazduh koji udišemo. Zato je važno da čuvamo i štitimo našu planetu kako bismo osigurali održivu budućnost za sve životne oblike, kao i za sve buduće generacije koje će se sresti sa problemom klimatskih promjena, sa kojima se mi već susrećemo i čije posljedice uveliko primjećujemo i trpimo.
Kroz projekat Let’s Do It obilježit ćemo simbolično Dan planete Zemlje kroz akciju sadnje i čišćenja. Time ukazujemo na važnost podizanja novih nasada jer sadnja drveća ne samo da pomaže u obnavljanju šuma i očuvanju biodiverziteta, već i apsorbuje ugljikov dioksid (CO2) iz atmosfere i služi proizvodnji kisika neophodnog za život na planeti.
Čišćenje kao što je uklanjanje otpada iz prirode, smanjuje negativne utjecaje na okolinu i održava ljepotu prirodnih prostora. Čišćenjem okoline doprinosimo očuvanju čiste i pitke vode, našeg fizičkog i mentalnog zdravlja, smanjujemo rizik od infekcija pomažemo raznim biljnim i životinjskim vrstama da žive i opstanu.
Nažalost, mnoge životinjske i biljne zajednice iz dana u dan su sve više ugrožene nepromišljenim djelovanjem čovjeka. Jedna od ugroženih vrsta su i pčele koje su ključni oprašivači biljaka te igraju važnu ulogu u održavanju ekosistema i poljoprivredne proizvodnje. Bez kojih mi ljudi ne možemo opstati i pravilno funkcionisati.
Također zbog zagađenja i klimatskih promjena, neizostavno je ugroženo i ljudsko zdravlje. Zbog svega toga je neophodno da podignemo svoju svijest i promijenimo naše navike i damo lični primjer budućim generacijama:
– pravilno odlaganje i razvrstavanje otpada;
– smanjena i kontrolisana potrošnja vode;
– recikliranje;
– podržavanje obnovljihih izvora energije;
– kupovanje i podržavanje domaćih i organskih proizvodađača hrane;
– smanjena i strogo kontrolisana upotreba pesticida;
Svakim danom možemo primijetiti da u slobonoj upotrebi možemo naći razne vrste pesticida i insekticida, ukoliko je neophodno korištenje ono mora biti izvedeno u tačnim omjerima i koncentracijama, kako bi se izbjeglo nepotrebno korištenje istih i izazavala veća opasnost.
Pored gore navedenih načina svako od nas može učiniti i promjenu na način:
– da očistimo svoj životni prostor i svoje neposredno okruženje (dvorište, park);
– da smanjimo pravljenje nepotrebnog digitalnog otpada (fotografije, snimci, stari mejlovi, nepotrebne i nekorištene aplikacije);
– da posadimo određenu vrstu biljke i njegujemo postojeće (balkon, dvorište, park);
– smanjimo nepotrebnu potrošnju električne enrgije redovnim gašenjem svjetla;
– koristimo višenamjensko stakleno posuđe i flaše umjesto jednokratnih plastičnih;
– koristimo ceker i papirne kese umjesto plastičnih;
– čitamo i istražujemo svakodnevno o novim sigurnijim metodama i edukujemo sebe i druge;
Također način za pozitivne promjene i očuvanje naše planete Zemlje, može biti i vaš volonterski angažman kroz buduće Let’s Do It projekte i aktivnosti, kao i akcije sadnje i čišćenja širom Bosne i Hercegovine u saradnji sa svjetskim pokretom „Let’s do it World“ u kojem učestvuje 190 zemalja i u kome je do sada uzelo učešće više od 35.000.000 volontera.
Zvanični organizator „Let’s Do It“ volonterskih akcija u našoj zemlji je Udruženje građana “Ruke” iz Sarajeva.
Sve informacije kao i poziv za nove članove, možete pratiti na oficijalnoj stranici https://letsdoit.ba/ kao i na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok.
Tekst pripremila volonterka: Merima Alajmović