Ma gdje se nalazili u svijetu, postoji nešto što nas uvijek čini povezanim, a to je ono što boji našu planetu u plavo pri pogledu iz svemira – naša mora i okeani. Svjetski dan okeana obilježava se 8. juna još od 1992. godine kada se održao Summit za planetu Zemlju u Rio de Janeiru. Svjetski dan okeana prilika je da se svake godine prisjetimo važnosti oceana i njegovih stanovnika te upozorimo na strahovito razaranje i ljudsko pustošenje morskih prostranstava. Glavni razlog obilježavanja Svjetskoga dana okeana je da se spriječi njihovo zagađenje plastičnim otpadom i da se potakne pronalazak rješenja za zdravlje i očuvanje ugroženih vrsta koje žive u okeanima.
Okeani pokrivaju oko 70 % Zemljine površine te reguliraju klimu na Zemlji, prenoseći toplinu s ekvatora prema polovima. Glavni su pokretači globalne ekonomije – više od 90 % svjetskog trgovačkog prometa obavlja se preko okeana, a okeani i hrane 40 % čovječanstva. Proizvode većinu kisika koji udišemo i apsorbiraju velik dio ugljendioksida koji proizvodimo, te osiguravaju i mnoge tvari koje nalazimo u lijekovima. Nevjerovatna je činjenica da su morske dubine još uvijek neistražena područja u kojima zasigurno žive biljne i životinjske vrste koje još i ne poznajemo.
Šta mi možemo uraditi da doprinesemo smanjenju onečišćenja mora i okeana?
- smanjiti ili izbaciti iz upotrebe jednokratnu plastiku
- izbjegavati umjetna gnojiva
- čuvati vodu jer sve otpadne vode na kraju završe u okeanima
- nakon posjete plaži za sobom ne ostavljati otpad
- pravilno zbrinjavati opasni otpad
- pri kupovini morske hrane birati onu sa oznakom „održivi ulov“
- biti odgovorni prilikom rekreativnog pecanja i pratiti pravilo „ulovi i pusti“
- smanjiti svoj energetski otisak
Ne zaboravimo da zdrav život u okeanima direktno utječe na zdrav život na kopnu, zato podignimo svoju svijest i brinimo o svjetskom bogatstvu plavetnila.