Nakon dvije godine pozivanja i motivisanja naših sugrađana da postanu eko lideri i liderice u svojim zajednicama i donesu promjene u zaštiti životne sredine, takmičenje „Eko izazov – Učinimo svoju zemlju još ljepšom“ je uspješno završeno. Prvobitna ideja projekta je bila da se simbolično obilježi 25 godina mira u Bosni i Hercegovini i da se u ekološke aktivnosti uređenja javnih površina uključi 25 000 volontera. Taj cilj je premašen, i u aktivnosti Eko izazova uključeno je 26 230 volontera koji su ostavili svoj doprinos čistijem i zdravijem okolišu.
Udruženje građana „Ruke“ u saradnji sa Američkom ambasadom u Bosni i Hercegovini su realizovali projekat sa namjerom da afirmišu prvenstveno mlade ljude da postanu eko lideri i liderice u svojim lokalnim zajednicama, te da pokažu svoju kreativnost, snalažljivost i prije svega želju za poboljšanjem stanja životne sredine u svom okruženju.
„Građani i građani BiH su učestvovali u takmičenju tako što su uređivali određene zapuštene i zaprljane javne površine u njihovoj zajednici, te su kroz prethodne dvije godine na toj površini provodili akcije čišćenja, sadnje i uređenje prostora.„
U tri različite kategorije takmičenja učešće u utrci za nagradu Eko izazova uzelo je 209 timova i to 97 škola i vrtića, 63 nevladine organizacije i kompanije i 49 pojedinaca i neformalnih grupa građana. Pobjednike je odabrao nezavisni stručni žiri na osnovu dostavljenih izvještaja te dojma nakon posjeta finalistima.
Pobjednici u kategoriji Škole i vrtići su Osnovna škola „Ćirilo i Metodije“ Glavičica, područno odjeljenje u Banjici koji su uprkos tome što su mala područna škola sa jedanaest učenika i dva učitelja uredili svoje školsko dvorište, a sav mobilijar napravili su od recikliranog materijala. U kategoriji Nevladine organizacije i kompanije pobjedu je odnijelo Kulturno umjetničko društvo „Puračić“ iz Puračića koji su od napuštene i zarasle površine napravili izletište pod nazivom „Ljuštak“ gdje su posadili brojne vrste drveća i tu sada održavaju tradicionalni godišnji događaj pravljenja Puračke Ćaske, jelo proglašeno nematerijalnim kulturnim blagom BiH. Najbolji u trećoj kategoriji, Neformalne grupe i individualci, bili su Čuvari Okoliša iz Bosanske Krupe. Oni su grupa porodica i prijatelja koji svoje slobodno vrijeme provode u akcijama čišćenja svog grada, kao i regionalnih puteva, a u njihovim akcijama učestvuju svi od djece u predškolskom uzrastu do penzionera.
Pored proglašenja pobjednika u svakoj od kategorija dodijeljene su i nagrade za drugo i treće mjesto, kao i još pet specijalnih nagrada za timove koji su se posebno istakli svojim angažmanom i inovativnošću. Završna svečanost povodom završetka Eko izazova održana je 5. decembra, simbolično na Međunarodni dan volontera, te je na ovaj način obilježen poseban dan za sve volontere koji su svoje vrijeme i novac odvojili da bi u sklopu Eko izazova činili našu zemlju još ljepšom.