Kalendar ekoloških datuma
Januar
Svjetski dan obrazovanja o zaštiti životne sredine
Širom svijeta 26. januar se obilježava kao Svjetski dan obrazovanja o zaštiti životne sredine koji je ustanovljen još 1972. godine u Štokholmu na prvoj Konferenciji Ujedinjenih naroda o životnoj sredini.
Februar
Međunarodni dan močvara i močvarnih staništa
Datum usvajanja Konvencije o močvarama iz 1971. godine, održane u iranskom gradu Ramsaru.
Međunarodni dan polarnih medvjeda
Međunarodni dan polarnih medvjeda Neprofitna organizacija Polar Bears International osnovana je 1994. godine i zadala im je uspostavu akcionih programa za zaštitu ugroženog polarnog medvjeda, a prvi put je ovaj datum uveden 2011. godine.
Mart
Svjetski dan energetske efikasnosti
Svjetski dan energetske efikasnosti obilježava se svake godine 5. marta u čast prvog sastanka svjetskih eksperata, održanom na ovaj dan 1998. god. u Austriji, na kojem su razgovarali o energetskoj krizi i njenim mogućim rješenjima.
Svjetski dan reciklaže
Svjetski dan reciklaže pokrenut je 2018. godine, sa ciljem da prepozna i slavi ulogu reciklaže u očuvanju naših primarnih resursa, samim time i očuvanje našeg života na ovoj planeti.
Međunarodni dan šuma
Međunarodni dan šuma ustanovljen je 21. marta, rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda 28. novembra 2013. godine.
Svjetski dan voda
Na Konferenciji o okolišu i razvoju održanoj u Rio de Žanijeru 1992. godine, Generalna skupština Ujedinjenih naroda donijela je rezoluciju kojom je 22. mart proglašen Svjetskim danom voda i kao takav se počeo obilježavati od 1993. godine.
Sat za planetu Zemlju
Ovaj globalni događaj poziva domaćinstva i kompanije na gašenje svjetala i ostalih električnih uređaja na jedan sat, a pokrenuli su ga WWF (Svjetska organizacija za zaštitu prirode) i The Sydney Morning Herald 2007 godine.
April
Svjetski dan planete Zemlje
Dan planete Zemlje obilježen je prvi put 22. aprila 1970. godine kako bi se naglasila potreba za očuvanjem prirodnih resursa naše planete.
Maj
Svjetski dan pčela
Odluku o obilježavanju Svjetskog dana pčela Generalna skupština UN donijela je krajem 2017. godine rezolucijom 155 kosponzora, uključujući Europsku uniju, SAD, Kinu i Rusiju, na prijedlog Slovenije.
Međunarodni dan biodiverziteta
Međunarodni dan biodiverziteta proglasili su Ujedinjeni narodi 1993. godine, kako bi ukazali na veliku ulogu koju biološka raznolikost ima u održivom razvoju.
Juni
Međunarodni dan bicikla
U aprilu 2018. godine, Generalna skupština UN-a proglasila je 3. juni Međunarodnim danom bicikla.
Svjetski dan zaštite okoliša
Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se 5. juna svake godine u više od 140 zemalja svijeta, na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda posvećene okolišu (Štokholm, 1972. godine), kada je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).
Svjetski dan okeana
Svjetski dan okeana Koncept obilježavanja svjetskog dana okeana prvobitno je predložen na Samitu o Zemlji – UN-ovoj Konferenciji o životnoj sredini i razvoju u Rio de Janeiru od strane Kanadskog međunarodnog centra za razvoj okeana i Kanadskog instituta za okean, a službeno je usvojen 2008. godine.
Juli
Mjesec bez plastike
„Juli – mjesec bez plastike“ je globalni pokret koji poziva sve nas na prestanak upotrebe jednokratne plastike. Pokrenuli su ga Rebecca Prince- Ruiz (osnivačica Fondacije bez plastike) i mali tim u zapadnoj Australiji, a vremenom je postao jedan od najutjecajnijih ekoloških izazova u svijetu.
August
Septembar
Svjetski dan zaštite ozonskog omotača
Generalna skupština Ujedinjenih naroda 16. septembar proglasila je Međunarodnim danom očuvanja ozonskog omotača. Ovo imenovanje je učinjeno 19. decembra 2000. godine, u znak sjećanja na datum, 1987. godine, kada su nacije potpisale Montrealski protokol o tvarima koje oštećuju ozonski omotač.
Svjetski dan čišćenja
Svjetski dan čišćenja (World Cleanup Day) je ekološki pokret kojeg je svjetski Let’s Do It tim započeo 2018. godine sa ciljem da našu planetu očisti od otpada i podigne ekološku osviještenost njenih stanovnika. Do sada je ovaj pokret ujedinio aktiviste iz 180 zemalja, koji organizuju akcije čišćenja u septembru širom svijeta, a u Bosni i Hercegovini Svjetski dan čišćenja provodi Let’s Do It BiH.
Evropski dan bez automobila
Evropski dan bez automobila Tim danom se zaključuje Evropska sedmica mobilnosti koja se u organizaciji Evropske komisije održava svake godine od 16. do 22. septembra, a posvećena je održivoj mobilnosti.
Oktobar
Međunarodni dan zaštite staništa
Ujedinjeni narodi odredili su prvi ponedjeljak u oktobru svake godine kao Svjetski dan staništa kako bi se tada osvrnuli na stanje naših gradova i na osnovno pravo svih na adekvatno sklonište.
Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane utemeljen je od zemalja članica Organizacije za prehranu i poljoprivredu na dvadesetoj konferenciji Organizacije za prehranu i poljoprivredu 1979. godine.
Novembar
Europska sedmica redukcije otpada
Europska sedmica redukcije otpada je pokret koji okuplja sve stanovnike ovog kontinenta sa ciljem da podigne svijest Europljana o količini otpada koju svakodnevno proizvode.
Decembar
Svjetski dan tla
Svjetski dan tla obilježava se svake godine 5. decembra od svoga utemeljenja 2013. godine na konferenciji Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) održanoj u Rimu.
Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina proglasila je opća skupština UN-a 2003. godine, 11. decembra, nakon što je Međunarodna godina planina, koju je UN proglasio 2002. godine, ukazala na potrebu stalnog osvješćivanja velikog značaja planina i održivog razvoja njihovog okoliša za očuvanje kvalitetnog života stanovništva.