Datum objave

KLIMATSKE PROMJENE- UŽASNA DANAŠNJICA ILI JOŠ STRAŠNIJA BUDUĆNOST?

Svjedoci smo da nas u posljednje vrijeme na društvenim mrežama i u medijima dočekuju fotografije prirodnih katastrofa širom svijeta, i da čak ni one najrazvijenije zemlje nisu otporne na opasnost koju predstavljaju klimatske promjene. Klimatske promjene su tema na koju smo navikli da se svake godine provlači kroz novinske naslove, ali došlo je pravo vrijeme da se zabrinemo i shvatimo koliki problem zapravo predstavljaju za cijelu našu planetu i opstanak čovječanstva.

Ekstremne vrućine, suše i požari, kao i poplave posljedice su klimatskih promjena koje se iz godine u godinu pogoršavaju, a za 2021. godinu je Generalni sekretar UN-a António Guterres rekao da je „make it or break it“ godina, što znači da će u budućnosti ovo stanje biti još strašnije i gore ako nešto ne poduzmemo odmah. Šta mi kao pojedinci zapravo i možemo uraditi?

Prije svega shvatimo klimatske promjene kao jako ozbiljan problem koji je nastao uslijed višegodišnjeg djelovanja ljudskog faktora, pa smo samim time i mi djelimični krivci za to. To znači da smo (iako nažalost ne u Bosni i Hercegovini) davno završili sa pričom da otpad treba odlagati propisno. Poenta je da otpada mora biti manje. Vjerovali ili ne danas koristimo oko 50% više prirodnih resursa nego prije 30 godina te proizvodimo vrtoglavih 2 milijarde tona otpada godišnje.

Pozivali smo vas da krenete upravo u tom smjeru tako što ćete izbaciti jednokratne proizvode iz upotrebe, a to je i sama ideja pokreta Juli- Mjesec bez plastike. Plastika je jedan od najvećih zagađivača ove planete ne samo zbog toga što uništava naše tlo i more i okeane, nego i zbog toga što se proizvodi iz fosilnih goriva i odgovorna je za 5% svih emisija stakleničkih gasova u svijetu.

Iako industrija plastike pokušava uvjeriti potrošače da se mnogi plastični proizvodi mogu reciklirati, od 1950-ihgodina do danas manje od 10% otpadne plastike završilo je u reciklaži, dok se ostatak spaljivao, bacao u odlagališta otpada ili naprosto završavao u okolišu.

Juli je na izmaku, tako da ovo više nije poziv da učinite samo jedan mjesec neplastičnim. Ovo je poziv svima koji su počeli mijenjati svoje navike u julu da sa time i nastave, ali i onima koji još nisu da započnu, zbog toga što korištenjem višekratnih predmeta bez obzira od kojeg materijala su izrađeni, dajemo veću šansu ovoj planeti i čovječanstvu.

Više
članaka