Na Konferenciji Ujedinjenih naroda u Stockholmu, 5. juna 1972. godine, usvojen je Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP). Cilj ove konferencije je bio da ukaže na probleme sa kojim se svijet susreće, a tiču se zdrave životne sredine. Od tog dana, 5. juni se slavi kao Svjetski dan zaštite okoliša.
Ovaj datum se obilježava svake godine uz novu temu koja je bitna za naš okoliš, a ove godine, Svjetski dan zaštite okoliša je posvećen problemu plastike. Tim povodom je nastala kampanja #BeatPlasticPollution, a domaćin Svjetskog dana zaštite okoliša 2023 je Côte d’Ivoir, kojeg podržava Nizozemska.
Svi su upoznati sa činjenicom da je plastika materijal koji se jako teško razgrađuje, te da predstavlja veliki problem za okoliš, međutim, iz godine u godinu, plastika se proizvodi sve više i više, a naš stil života je gotovo nezamisljiv bez nje. Plastika je u ambalaži za našu hranu i piće, u raznim aparatima koje koristimo, pakovanjima za kozmetiku, preparatima za domaćinstvo itd… Iako smo okruženi plastikom, jako malo obraćamo pažnju na to koliko je ona zaista štetna i u kojim količinama se nalazi oko nas, a brojke su zaista velike…
Više od 400 miliona tona plastike se proizvede na godišnjem nivou. Veliki dio toga je namijenjen za jednokratnu upotrebu, a samo mali dio toga se reciklira. Čak 8 miliona tona godišnje završi u morima i okeanima. Smatra se da bi ovaj broj do 2040. godine mogao prerasti na 23 – 37 miliona tona. Također, predviđa se da će globalna proizvodnja plastike dosegnuti 1100 miliona tona do 2050. godine. Brojevi se i dalje mogu nizati…
Pored ovih tona, čovjeku i drugim živim organizmima prijeti opasnost od mikroplastike – sitnih dijelova plastike koji su nastali njenim postepenim raspadanjem. Mikroplastika u organizam može doći na različite načine, putem hrane, hemikalija za čišćenje, kozmetike i sl., te se tamo može taložiti i prouzrokovati zdravstvene probleme.
Ovaj dan ćemo iskoristiti, ne kako bismo očajavali zbog ovih stvari, već kako bismo osvijestili koliko smo okruženi plastikom i šta mi možemo uraditi kako bismo popravili stanje u kojem se planeta trenutno nalazi. Možda naši mali koraci neće spasiti cijeli svijet, ali je jako bitno preuzeti odgovornost i odraditi svoj dio posla. Svijet se nalazi u ovakvoj situaciji jer se jako malo pazi na svoje postupke i jako malo misli na posljedice svog djelovanja. Stoga evo nekoliko prijedloga kako smanjiti konzumiranje plastike u svom životu:
– Recikliranje
– Korištenje cekera umjesto kese
– Izbjegavanje proizvoda koji imaju jednokratnu plastičnu ambalažu (ukoliko je to moguće)
– Spremati hranu u ambalaže koje se mogu ponovno iskoristiti
Tekst pripremila volonterka: Amra Hadžihasanović